De agenda ‘Weg met de zwakke schakels’ is aangeboden aan alle partijen die een belangrijke rol spelen in de bouwketen. Zij hebben hun handtekening onder de agenda gezet.
Kenmerkend voor de risico’s die men loopt bij de bouw is dat een groot aantal partijen allemaal een deel van het proces voor zijn rekening neemt, maar niemand overziet het geheel. De eigenaar van een gebouw is uiteindelijk verantwoordelijk voor de bouwkundige staat en de bouwkundige veiligheid van zijn gebouw, maar hij is afhankelijk van architecten, aannemers, bouw- en woningtoezicht, constructeurs en leveranciers.
Gedeelde verantwoordelijkheid
Regelmatig gaan er zaken mis in dat proces of worden stappen onvoldoende of niet gecontroleerd, blijkt uit een uitvoerig onderzoek van de Inspectie naar de borging van constructieve veiligheid bij 15 bouwprojecten. Bij tien projecten waren tussentijdse ingrepen nodig door fouten in ontwerp, detailengineering en uitvoering.
Voorbeelden van (bijna) rampen door constructieve gebreken zijn er volop. Neerstortende balkons in Maastricht en Wassenaar, een parkeerdek in Tiel, tekortschietende draagconstructies in Amsterdam. Bijna altijd zijn dat soort incidenten een optelsom van fouten in de verschillende schakels van de keten, constateert de VROM-Inspectie. Constructieve veiligheid is onvoldoende gewaarborgd omdat iedereen zich slechts voor een deel verantwoordelijk voelt.
Drie categorieën
De VROM-Inspectie heeft de Actieagenda opgesteld samen met een groot aantal partijen in de bouwketen die belangrijk zijn voor de constructieve veiligheid van gebouwen. Die partijen zullen ook allemaal een deel van de acties voor hun rekening nemen, constateerde inspecteur-generaal Harry Paul van de VROM-inspectie bij de presentatie van de Actieagenda.
De Actieagenda is gebaseerd op het onderzoek naar de 15 projecten, op een uitgebreide literatuurstudie en op een aantal expertmeetings waar ideeën zijn aangedragen om het beter te doen.
De acties zijn in drie categorieën verdeeld:
Bron: VROM