“Constructieve onveiligheid is een tikkende tijdbom”, stelt veiligheidsexpert Shahid Suddle in deze editie. Bij recente instortingen zijn geen slachtoffers gevallen, maar dat is volgens Suddle puur geluk. In januari berichtten we online over de gedeeltelijke instorting van het dak van HAL22 in Utrecht, mogelijk veroorzaakt door sneeuwbelasting. De constructie had niet mogen bezwijken, maar het gebeurde wel. Gelukkig opnieuw zonder slachtoffers. We volgen het onderzoek naar de oorzaak van de instorting nauwgezet. Actuele berichtgeving is te vinden op Bouwwereld.nl.
Een andere onveilige situatie deed zich recent voor bij 48 optopwoningen in Rotterdam. Bewoners moesten vlak voor de kerstdagen hun woningen verlaten nadat vloeren waren gaan doorzakken door corrosie van zwaluwstaartplaten met daarop een opstorting van anhydriet. De uitkomsten van het lopende onderzoek zijn relevant voor de hele sector: vergelijkbare vloerconstructies zijn vaker toegepast in bestaande bouw.
Veiligheid in de bouw, en met name constructieve veiligheid, vraagt om meer regie. Dat vindt niet alleen Suddle, maar ook de Onderzoeksraad voor de Veiligheid. De aannemer, opdrachtgever, architect én constructeur hebben hierin een rol. Veiligheid is een ketenverantwoordelijkheid.
In deze editie hebben we uiteraard ook aandacht voor een aantal architectonische en constructieve pareltjes die op dit moment gerealiseerd worden: The Ensemble en de Silo’s, allebei in Amsterdam. De silo’s op het Zeeburgereiland krijgen alle drie een spectaculaire optopping; de aansluiting van de optopping op de oudbouw is letterlijk een mooi staaltje constructietechniek.
Dat geldt ook voor The Ensemble. Bij dit project met torens van 100 en 120 meter hoog, is het aantal funderingspalen teruggebracht van 604 naar 49 door fundamenteel andere keuzes in bouwsysteem en funderingsmethodiek. Met een jaar tijdwinst als resultaat. Laat je inspireren door deze projecten en laten we leren van situaties waarin verbetering noodzakelijk is.
Wouter de Vries / hoofdredacteur








