Circulaire overheaddeuren in de praktijk

In de Crawford-overheaddeurenfabriek in Heerhugowaard werkt ASSA ABLOY Entrance Systems volgens een circulair economisch model, waarbij restmateriaal wordt omgezet in waardevolle grondstoffen. Dit draagt niet alleen bij aan afvalreductie, maar ook aan een duurzamere productie. Hoe werkt dit in de praktijk?

Recycling van sandwichpanelen

De basis van een sectionale overheaddeur bestaat uit panelen (secties), een bedieningsunit en een railsysteem. Elk jaar produceert de fabriek in Nederland meer dan een miljoen meter panelen. Deze panelen, die bestaan uit een kern van polyurethaanschuim (PU) met een stalen of aluminium schil, zijn essentieel voor de productlijn. Het productieproces genereert echter afval; niet alle geproduceerde panelen zijn geschikt voor plaatsing in een overheaddeur. Daarnaast vervangt ASSA ABLOY dagelijks deuren en deurpanelen, waarna afval overblijft dat tot enkele jaren geleden op stortplaatsen terechtkwam.

Sinds 2022 werkt ASSA ABLOY samen met de start-up InSus, die een proces heeft ontwikkeld om sandwichpanelen volledig te recyclen. Het staal en aluminium worden gereinigd en naar metaalrecyclingbedrijven gebracht. Het PU-schuim wordt door InSus omgezet in nieuwe grondstof voor de productie van hoogwaardige isolatieplaten. InSus biedt onder andere isolatieplaten aan op de Nederlandse markt, waarvoor mede het afval de basis vormt.

Circulair model in de productie van overheaddeuren

“De kern van deze ontwikkeling is een technologie die het recyclen van polyurethaan isolatie mogelijk maakt,” vertelt Harry van Dam, directeur van InSus. “Het proces begint met het inzamelen van deuren, die na recycling worden gereduceerd tot schone materiaalstromen. Deze aanpak gaat verder dan het recyclen van PU-afval en het afvangen van schadelijke drijfgassen. Andere elementen van de deur, zoals staal of aluminium, worden na recycling ook schoon aangeleverd, waardoor het materiaal geschikt is voor hergebruik”

Hergebruik schuimdeeltjes

In een volgende fase zet InSus voor ASSA ABLOY de schuimdeeltjes om in polyol en levert deze terug aan ASSA ABLOY als een hoogwaardige grondstof voor de productie van nieuwe deurpanelen. Dit chemische proces, dat zich al heeft bewezen bij andere toepassingen, wordt in de tweede helft van 2025 geïmplementeerd in de overheaddeurenfabriek. Deze mijlpaal markeert het bereiken van volledige circulariteit in de paneelproductie.

Gerolt Kempen, Purchase Manager bij ASSA ABLOY: “Dankzij dit initiatief kunnen wij de uitkomst van de levenscyclusanalyse (LCA), zoals wij dit publiceren in een milieuproductverklaring (EPD), met ongeveer 35% verbeteren. Met het circulaire model stellen we nieuwe normen op het gebied van duurzaamheid en concurrentievermogen.”

Blijf voorop in de bouw met de Bouwwereld nieuwsbrief

Ontvang elke week het laatste (product)nieuws, trends en ontwikkelingen over bouwtechniek in je mailbox. Sluit je aan bij 16.000 bouwprofessionals en mis niets!.

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

DIT VIND JE MISSCHIEN OOK INTERESSANT