BAM en Woonbedrijf testen biobased strodaken in renovatieproject

In de Eindhovense wijk Vaartbroek hebben BAM Wonen en woningcorporatie Woonbedrijf zes sociale huurwoningen gerenoveerd met biobased strodaken. Het is voor het eerst dat deze innovatieve dakelementen worden toegepast binnen een grootschalige verduurzamingsopgave.

De dakrenovatie maakt deel uit van een breder project waarin 243 woningen uit de jaren zestig worden aangepakt. De biobased strodaken vervangen de gangbare dakisolatie met EPS-platen, en bieden een aanzienlijke milieuwinst: de CO₂-impact wordt met 67% gereduceerd. Bovendien slaan de zes daken samen ruim 14.000 kilo CO₂ op.

Prefab van Brabants stro

De nieuwe dakelementen zijn geprefabriceerd en gevuld met stro, een bijproduct van Brabantse graanteelt. Ze zijn ontwikkeld onder regie van BAM Wonen en Woonbedrijf, en uitgebreid getest door een onafhankelijk ingenieursbureau. De fabricage is in handen van A&T Prefab, terwijl Dakdekkersbedrijf Verhoeven verantwoordelijk is voor de plaatsing.

Het project sluit aan bij bredere initiatieven voor biobased bouwen, waaronder het Building Balance-programma ‘Van land tot pand’ en het Manifest Regionaal Materialennetwerk, waarin corporaties, gemeenten en bouwbedrijven samenwerken aan circulaire, regionale materiaalketens.

biobased dakelement
Foto: Woonbedrijf / BAM wonen

Eerste praktijktoepassing

“De bewoners zijn geen proefkonijnen, maar de eerste geluksvogels,” zegt Davey Külter, projectmanager bij BAM Wonen. “Het dakpakket is uitgebreid getest en goedgekeurd, het isoleert de woningen goed én het benut gecertificeerd stro van Brabantse akkers.”

Voor de bewoners draagt het biobased dakelement bij aan een gezond binnenklimaat met natuurlijk materialen in hun nieuwe geïsoleerde dak. “We hebben goed uitgelegd wat we gingen doen, wat het betekent en waarom we hiervoor kiezen. De bewoners zeiden: ‘Doe maar gewoon, als het maar goed is’,” aldus Niels Geerts, planontwikkelaar renovatie bij Woonbedrijf.

Naar opschaling van biobased toepassingen

De toepassing van de biobased dakelementen is voorlopig beperkt tot zes woningen. De overige 237 woningen in het project zijn voorzien van traditionele dakisolatie. De komende tijd evalueert Woonbedrijf de resultaten, met het oog op verdere toepassing bij toekomstige projecten.

Naast de vernieuwde daken kregen alle woningen ook duurzame verbeteringen, waaronder HR++-glas, nieuwe buitendeuren, geïsoleerde kruipruimtes, mechanische ventilatie, vernieuwd voegwerk, schilderwerk aan de buitenzijde en – waar nodig – nieuwe badkamers, keukens of toiletten. Het totale pakket aan maatregelen moet zorgen voor meer wooncomfort en een lager energieverbruik.

Blijf voorop in de bouw met de Bouwwereld nieuwsbrief

Ontvang elke week het laatste (product)nieuws, trends en ontwikkelingen over bouwtechniek in je mailbox. Sluit je aan bij 16.000 bouwprofessionals en mis niets!

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.

DIT VIND JE MISSCHIEN OOK INTERESSANT